НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев към европейските лидери: Укрепването на доверието в европейските институции, особено във време на кризи, е наш общ дълг и разчитам на Вашето съдействие за това
Президентът изпрати писмо до ръководителите на европейските институции и на страните членки на ЕС по повод приетия проект на доклад от Комисията по външна политика на ЕП за напредъка на РСМ в процеса на европейска интеграция
Следва текстът на писмото:
Поводът да се обърна към Вас е развитието на казуса с доклада на Европейския парламент /ЕП/ за напредъка на Република Северна Македония /РСМ/ в процеса на преговори за членство в ЕС.
Предвиденото гласуване на проекта на този доклад в Комисията по външна политика на ЕП на 4 юни т.г. бе отложено и се проведе днес. В рамките на днешното гласуване бе направено устно предложение за добавяне на пояснението „модерна“ /в смисъл съвременна/ пред македонската идентичност и език, което, за съжаление не бе допуснато за гласуване след старателно подготвени процедурни ходове.
От самото начало казусът с този доклад предизвика вълна от негодувание и критики в България срещу действията и подходите при неговото изготвяне. Притеснителен е фактът, че уважавана институция, каквато е Европейският парламент, се произнася по категории от морално естество или специфично научна насоченост като „идентичност“ и „език“, в отсъствие на юридическо основание и на съответни компетенции. Подобни отпратки към „език и идентичност“ без конкретно определение крият риск от свободни тълкувания, които югозападните ни съседи вече правят с претенциите си за „многовековната македонска идентичност“.
Смущаващи са обстоятелствата около подготовката на доклада, след като стана известно, че текстът му е изтекъл в РСМ и министър-председателят на тази страна публично се похвали, че Скопие е работило съвместно с евродепутати месеци наред и е повлияло върху някои от тезите в него. Недоумение предизвикаха и множеството нерегламентирани срещи на докладчика Вайц с политици и експерти от РСМ /обявени едва след подаване на публичен сигнал за нередности в хода на подготовката на доклада/. Такива проверки за съ-докладчика изобщо няма. Разкритията повдигат редица въпроси относно интегритета и прозрачността в работата на определени европейски депутати и административни служители.
Приветствам решението на Европейския парламент да отхвърли претенциите за „многовековната македонска идентичност“ и да не допусне нови опити за прокарване на етноцентричния националистически наратив на управляващите в Скопие. Подобен подход се конфронтира както с другите етнически общности в РСМ, така и с двата милиона български граждани /които са и граждани на ЕС/ с етнически произход от територията на днешна Северна Македония.
Същевременно антибългарската кампания в РСМ върви с неотслабващи темпове. Недопустимо е държава кандидатка за членство в ЕС и шумно рекламираща, че е постигнала отдавна всички критерии за членство, да осъществява съдебно преследване на открито самоопределящите се като българи свои граждани. Страната ни отдавна информира европейските институции за натиска и дискриминацията, на която са подложени българите в РСМ. Местният съд отказва да заведе обосновани дела срещу извършителите на подобни деяния, гарантирайки тяхната безнаказаност. Съвсем наскоро местният българин Люпчо Георгиевски, председател на заличеното сдружение Културен център „Иван Михайлов“ – Битоля, бе осъден в РСМ по абсурдното обвинение за разпространение на омраза, ксенофобия и дискриминация. Една от поправките, които нашата страна предложи към приетия днес проект на доклад бе и във връзка със случая „Георгиевски“, но за съжаление тя също остана извън полезрението на европейските депутати.
България остава ангажирана с всички елементи от европейския консенсус от 2022г., чието изпълнение е единствената възможност за европейска интеграция на югозападната ни съседка.
Досегашните опити да се мотивират управляващите в Скопие чрез отстъпки от този консенсус, не водят към желания резултат. Напротив, управляващите в Скопие все по-открито демонстрират, че няма да се съобразят с този трудно постигнат компромис, приет и от РСМ, което означава, че всъщност нямат намерение да реализират европейската интеграция на страната.
Моля, приемете моите уверения, че България няма да приеме подмяна на трудно постигнатия европейски компромис. Правата на българите в РСМ не могат да бъдат обект на политически договорки.
Укрепването на доверието в европейските институции, особено във време на кризи, е наш общ дълг и разчитам на Вашето съдействие за това.
С уважение,
РУМЕН РАДЕВ
ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
2 Юли 2025 | 08:01
Румен Радев: Държавна опера-Стара Загора и нейният творчески колектив са пример за професионализъм и всеотдайност към изкуството

0
3
30 Юни 2025 | 13:09
Президентът Румен Радев се срещна с ученици от 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“, които представят в президентската институция изложбата „1170 години от създаването на глаголицата“

0
4
30 Юни 2025 | 10:51
Стартира конкурсът за отличията в президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ – 2025 г.

0
1
29 Юни 2025 | 10:00
Илияна Йотова удостои с почетния плакет на вицепрезидента Представителния младежки духов оркестър и мажоретен състав „Димитър Мечев“ във Велинград

0
4
27 Юни 2025 | 17:39
Президентът Румен Радев изрази признателността си за личната ангажираност на Н.В. султан Хайтам бин Тарик и ключовата роля на Оман за освобождаването на българските моряци от кораба Galaxy Leader

0
2
27 Юни 2025 | 14:05
Румен Радев: Да продължаваш да твърдиш, че няма да допуснеш увеличение на цените с въвеждането на еврото при положение, че те вече излетяха неудържимо нагоре, е подигравка с хората

0
1